Ero sivun ”VeriGuud” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 28: | Rivi 28: | ||
||"Hengenpelastajaksi kädenojennuksella!" | ||"Hengenpelastajaksi kädenojennuksella!" | ||
|| | || | ||
||66 | |||
||[[Limingan Niittykärpät]] | |||
|- | |||
|[[2011]] | |||
||"Ole valmis - luovuta!" | |||
|| | || | ||
|| | ||56 | ||
||[[Vaasan Partiotytöt]] | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versio 14. helmikuuta 2012 kello 13.35
VeriGuud on Pohjanmaan Partiolaisten verenluovutuskampanja. Se toteutetaan vuosittain Muistelemispäivän (22.2.) ja partioviikon sunnuntain (23.4. seuraava sunnuntai) välisenä aikana.
Tempauksessa lippukunnan haastavat omia jäseniään, sukulaisiaan, ystäviään jne. luovuttamaan verta SPR:n veripalvelussa. Luovutuksen merkitään halutun lippukunnan "piikkiin". Eniten luovutuksia tehnyt ja/tai kerännyt julistetaan piirin "VeriGuud- lippukunnaksi".
Luovutuksia voi tehdä Oulun, Seinäjoen, Vaasan ja Kokkolan veripalvelutoimistoilla.
Tietoja tempauksesta
vuosi | teema | mukana olleita lippukuntia | luovutuskertoja | VeriGuud- lippukunta |
2008 | "Partiolainen: käsi alas – tämä on haaste" | 30 | Vaasan Metsäveikot ja Toimarit | |
2009 | "Nyt tarvitaan uutta verta" | 27 | 89 | Samposet |
2010 | "Hengenpelastajaksi kädenojennuksella!" | 66 | Limingan Niittykärpät | |
2011 | "Ole valmis - luovuta!" | 56 | Vaasan Partiotytöt |
Tämä artikkeli on tynkä. Voit auttaa PartioWikia laajentamalla artikkelia. Harkitse myös voisiko tämän mallineen vaihtaa johonkin kuvaavammista tynkämallineista.