Ero sivun ”Kuuluisuudet jotka ovat olleet tai ovat partiossa” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
pEi muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
(14 välissä olevaa versiota 8 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 3: | Rivi 3: | ||
| '''Nimi''' || '''Ammatti/titteli''' || '''Lippukunta''' | | '''Nimi''' || '''Ammatti/titteli''' || '''Lippukunta''' | ||
|- | |- | ||
| Pentti Arajärvi || Tasavallan presidentin puoliso || [[Helsingin Kotkat]] | | [[Pauli Aalto-Setälä]] || Toimitusjohtaja, Aller Media; työelämäprofessori || [[Turun Eränkävijät]] | ||
|- | |||
| [[Esko Aho]] || Pääministeri || [[Vetelin Koskenkävijät]] | |||
|- | |||
| [[Pirjo Airaksinen]] || Johtaja, Superson || [[Kuilun Tytöt]] | |||
|- | |||
| [[Marianne Alanen| Marianne "Kana" Alanen]] || Juontaja ja muusikko | |||
|- | |||
| [[Pentti Arajärvi]] || Tasavallan presidentin puoliso || [[Helsingin Kotkat]] | |||
|- | |- | ||
| [[Hannu Auramo]] || Teollisuusneuvos || [[Toimen Pojat]] | | [[Hannu Auramo]] || Teollisuusneuvos || [[Toimen Pojat]] | ||
|- | |- | ||
| [[Sari Baldauf]] || Toimitusjohtaja, Nokia Networks || [[Orimattilan Savu]] | |||
|- | |||
| [[Henri Bucht]] || Varatoimitusjohtaja, Stockmann || [[Töölön Nuotioveikot]] | |||
|- | |||
| [[Patrick Degerman]] || Seikkailija || [[Munksnäs Spejarna]] | |||
|- | |||
| [[Suvi Erjanti]] || Perustaja, Super-Ada, Sammikka, Mediareaktori || [[Klapaset]] | |||
|- | |||
| [[Jannica Fagerholm]] || Johtaja, Gyllenberg || [[Sjöscoutkåren Vikingaflickorna]] | |||
|- | |||
| [[Yrjö Hakanen]] || Puoluejohtaja || [[Tapiolan Eräpojat]] | |||
|- | |||
| [[Jussi Halli]] || TV-juontaja || [[Kirkkonummen Metsänkävijät]] | |||
|- | |||
| [[Lari Halme]] || Näyttelijä || [[Lahden Ilvesveikot]] | |||
|- | |||
| [[Filip Hamro-Drotz]] ||Johtaja, Teollisuus ja Työnantajat || [[Sjöscoutkåren Seaboys]] | |||
|- | |||
| [[Hjallis Harkimo]] || Kansanedustaja, liikemies || [[Sjöscoutkåren Seaboys]] | |||
|- | |||
| [[Renny Harlin]] || Ohjaaja || [[Kulopojat]], nyk. [[Kulosaaren Meripartio]] | |||
|- | |||
| [[Jenni Haukio]] || presidentin puoliso || | |||
|- | |||
| [[Jarmo Heiniö]] || Viestintäjohtaja, Pohjola || [[Helsingin Metsänkävijät]] | |||
|- | |||
| [[Antti Helanterä]] || kirjailija, Tieto-Finlandia || [[Lahden Ilvesveikot]] | |||
|- | |||
| [[Jarkko-Juhani Henttonen]] || Vapaalaskun uranuurtaja || [[Hollolan Hirvenhiihtäjät]] | |||
|- | |||
| [[Mikael Hidén]] || Professori || [[Vihdin Polunlöytäjät]] | |||
|- | |||
| [[Harri Holkeri]] || Valtioneuvos || [[Toijalan Eräveikot]] | |||
|- | |||
| [[Bengt Holmström]] || Professori, ekonomisti, Nobelisti || | |||
|- | |||
| [[Kata Jouhki]] || Metsäneuvos || [[Toimen Tytöt]] | |||
|- | |||
| [[Timo Kahilainen]] || Näyttelijä || [[Harjun Pojat]] | |||
|- | |||
| [[Minna Karhunen]] || Ylijohtaja, kansanedustaja, Aluehallintovirasto || [[Hyvinkään Miilupartio]] | |||
|- | |||
| [[Markku Karpio]] || Kirjailija || [[Paraisten Merikotkat]] | |||
|- | |||
| [[Juhani Kaskeala]] || Amiraali || [[Suomenlinnan Merisudet]] | |||
|- | |||
| [[Janne Kataja]] || Näyttelijä || [[Kirnun Kiertäjät]] | |||
|- | |||
| [[Oskari Katajisto]] || Näyttelijä || [[Lahden Ilvesveikot]] | |||
|- | |||
| [[Matti Kavetvuo]] || Vuorineuvos || [[Kuikkavuoren Pojat]] | |||
|- | |||
| [[Pirjo Kekäläinen-Torvinen]] || Ekonomi, mba || [[Viestitytöt]] | |||
|- | |||
| [[Tommi Kinnunen]] || Kirjailija || [[Kuusamon Tunturisiskot ja -veikot]] | |||
|- | |||
| [[Lauri Kivinen]] || Toimitusjohtaja, Yle || [[Vaasan Metsäveikot]] | |||
|- | |||
| [[Pentti Kivinen]] || Toimitusjohtaja, Suomen Messut || [[Vaasan Metsäveikot]] | |||
|- | |||
| [[Mikko Kodisoja]] || Perustaja, luova johtaja, Supercell || [[Turun Mikaelin Siniset]] | |||
|- | |||
| [[Mauno Koivisto]] || Presidentti || [[Turun Metsänkävijät]] | |||
|- | |||
| [[Johannes Koroma]] || Johtaja, Teollisuus ja Työnantajat || [[Helsingin Sinihaukat]] | |||
|- | |||
| [[Mikko Koskinen]] || Perustaja, Kyrö Distillery || [[Kirkkonummen Metsänkävijät]] | |||
|- | |||
| [[Mikko Kuitunen]] || Johtaja, Vincit || [[Toijalan Eräveikot]] | |||
|- | |||
| [[Jukka Kuoppamäki]] || Muusikko || | |||
|- | |||
| [[Jukka Kuronen]] || Drag-artisti || [[Riihimäen Eräpojat]] | |||
|- | |||
| [[Kari Kuuva]] || Lauluntekijä/muusikko || [[Hiipan Pojat]] | |||
|- | |||
| [[Tommi Laitio]] || Helsingin nuorisotoimenjohtaja || [[Vihdin Polunlöytäjät]] | |||
|- | |||
| [[Ingmar Lindberg]] || Varatoimitusjohtaja, Fiskars || [[Sjöscoutkåren Seaboys]] | |||
|- | |||
| [[Arto Lyytinen]] || Johtaja, FIM || [[Karhu-Veikot]] | |||
|- | |||
| [[Paavo Lötjönen]] || Muusikko, Apocalyptica || [[Jean d'Arc]] | |||
|- | |||
| [[Carl Gustaf Emil Mannerheim]] || Presidentti || kunniapartiolainen | |||
|- | |||
| [[Veli-Matti Mattila]] || Toimitusjohtaja, Elisa || [[Parran Haltiat]] | |||
|- | |||
| [[Mårten Mickos]] || Toimitusjohtaja, liiketoiminnanjohtaja, MySQL, Hewlett-Packard, School of Herring || | |||
|- | |||
| [[Hannu Mäkelä]] || Kirjailija || [[Metsolan Pojat]] | |||
|- | |||
| [[Kari Neilimo]] || Pääjohtaja, SOK || [[Tampereen Kivekkäät]] | |||
|- | |||
| [[Yrjö Neuvo]] || Teknologiajohtaja, Nokia Mobile Phones || [[Vaasan Siniset Partiopojat]] | |||
|- | |||
| [[Sauli Niinistö]] || Tasavallan presidentti || [[Salon Leiriveikot]] | |||
|- | |||
| [[Jone Nikula]] || TV-persoona || [[Tapiolan Eräpojat]] | |||
|- | |||
| [[Lauri Nurkse]] || Elokuvaohjaaja ja -näyttelijä || [[Tavastit]] | |||
|- | |||
| [[Tero Ojanperä]] || Johtaja, Nokia || [[Vihannin Jängertäjät]] | |||
|- | |||
| [[Jorma Ollila]] || Nokian hallituksen pj || [[Vaasan Metsäveikot]] | |||
|- | |||
| [[Jukka Paarma]] || Arkkipiispa || [[Hiipan Pojat]] | | [[Jukka Paarma]] || Arkkipiispa || [[Hiipan Pojat]] | ||
|- | |- | ||
| | | [[Martti Paloheimo]] || Hallituksen pj, Paloheimo-Konserni || [[Hirviveikot]] | ||
|- | |||
| [[Timo Poranen]] || Toimitusjohtaja, Metsäteollisuus ry || [[Töölön Siniset]] | |||
|- | |||
| [[Leena Puntila]] || Toimitusjohtaja, konsultti, Bauer Media || [[Hiiden Hittavaiset]] | |||
|- | |||
| [[Joni Pyysalo]] || Kirjailija || [[Koroisten Ritarit]] | |||
|- | |||
| [[Kari Rahkamo]] || Ylipormestari || [[Suomalaisen Normaalilyseon Partiopojat]] | |||
|- | |||
| [[Harri Raitis]] || Kirjailija || [[Koroisten Ritarit]] | |||
|- | |||
| [[Jussi Raittinen]] || Muusikko || | |||
|- | |||
| [[Helena Ranta]] || Oikeushammaslääkäri || [[Enson Partiosiskot]] | |||
|- | |||
| [[Riku Rantala]] || Seikkailija || | |||
|- | |||
| [[Riikka Reunanen]] || Toimitusjohtaja, Basso Media || [[Mäntsälän Metsäkävyt]] | |||
|- | |||
| [[Pekka Rinne]] || NHL-maalivahti || | |||
|- | |||
| [[Jethro Rostedt]] || Kiinteistövälittäjä || [[Lätynkääntäjät]] | |||
|- | |||
| [[Seppo Sairanen]] || Hallituksen pj, FIM || [[Joensuun Metsänkävijät]] | |||
|- | |||
| [[Heikki Salmela]] || Perustaja, Hesburger || [[Turun Mikaelin Siniset]] | |||
|- | |||
| [[Hanna-Mari Seppälä]] || Uimari || | |||
|- | |||
| [[Eeva-Riitta Siitonen]] || Ylipormestari || [[Ilkan Tytöt]] | |||
|- | |||
| [[Johanna Sinisalo]] || Kirjailija || [[Tammero]] | |||
|- | |||
| [[Helvi Sipilä]] || YK:n apulaispääsihteeri || [[Lahden Tähtitytöt]] | |||
|- | |||
| [[Timo Soini]] || Puoluejohtaja, ministeri || [[Olarin Eräkotkat]] | |||
|- | |||
| [[Miitta Sorvali]] || Näyttelijä || [[Joutjärven Tapulitytöt]] | |||
|- | |||
| [[Marianne Stenius]] || Rehtori, Svenska Handelshögskolan || [[KFUK-Scouter]] | |||
|- | |||
| [[Doris Stockmann]] || Johtaja, Akateemisen Kirjakauppa || [[Sjöscoutkåren Vikingaflickorna]] | |||
|- | |||
| [[Paola Suhonen]] || Perustaja, vaatesuunnittelija, Ivana Helsinki || | |||
|- | |||
| [[Leena Suviranta]] || Varatoimitusjohtaja, Comptel || [[Oulunkylän Virkut]] | |||
|- | |||
| [[Mari-Leena Talvitie]] || Kansanedustaja || [[Ilkan Partio]] | |||
|- | |- | ||
| | | [[Christoffer Taxell]] || Ministeri || [[Scoutkåren Kamraterna]] | ||
|- | |- | ||
| | | [[Tuula Teeri]] || Rehtori, Akatemian toimitusjohtaja || [[Kirisiskot]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Elisa Tiilikainen|Elli Haloo]] || Basisti, laulaja, Haloo Helsinki! || [[Vuorenhaltiat]] | ||
|- | |- | ||
| | | [[Taneli Tikka]] || Liiketoiminnan johtaja, Tieto || [[Vihdin Polunlöytäjät]] | ||
|- | |||
| [[Aino Toikka]] || Henkilöstöjohtaja, SOK || [[Kymenrannan tytöt]] | |||
|- | |||
| [[Niko Toiskallio]] || MC Nikke T || [[Koroisten Ritarit]] | |||
|- | |||
| [[Kari-Pekka Toivonen]] || Näyttelijä || [[Koroisten Ritarit]] | |||
|- | |||
| [[Pauli Torkko]] || Varatoimitusjohtaja, Orion || [[Vähäkyrön Eräveikot]] | |||
|- | |||
| [[Risto Vahanen]] || Pääomistaja, Vahanen Oy || [[Helsingin Metsänkävijät]] | |||
|- | |||
| [[Björn Wahlroos]] || Konsernijohtaja, Sampo || [[Scoutkåren Spanarna]] | |||
|- | |||
| [[Stefan Wallin]] || Ministeri || [[Vasa Gossarna]] | |||
|- | |- | ||
| | | [[Matti Vanhanen]] || Pääministeri || | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Anssi Vanjoki|Anssi "Tuna" Vanjoki]] || Johtaja, Nokia Mobile Phones || [[Tapiolan Eräpojat]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Maria Veitola]] || TV-juontaja || [[Tarmontytöt]] | ||
|- | |- | ||
| | | [[Iiro Viinanen]] || Ministeri || [[Riihimäen Eräpojat]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Risto Virrankoski]] || Varatoimitusjohtaja, Outokumpu || [[Toho-Taivaltajat]] | ||
|- | |||
| [[Marko Vuoriheimo|Marko "Signmark" Vuoriheimo]] || Muusikko Signmark || | |||
|} | |||
Katso myös: | |||
* [[Tunnettuja suomalaisia, joilla on partiotausta]] | |||
* [[:Luokka:Henkilöt|PartioWikin henkilöt]] | |||
* [[Toiminnot:K%C3%A4ytt%C3%A4j%C3%A4t|PartioWikittäjät]] | |||
* [[Luettelo suomalaisista legendaarisista partiopersoonista]] | |||
==Ulkomaalaiset== | ==Ulkomaalaiset== | ||
{| | {| | ||
Rivi 111: | Rivi 298: | ||
|- | |- | ||
| Tony Blair || Entinen pääministeri || {{Iso-Britannia}} | | Tony Blair || Entinen pääministeri || {{Iso-Britannia}} | ||
|- | |||
| Bear Gryllis || TV-persoona || {{Iso-Britannia}} || Chief Scout 2009 - | |||
|- | |- | ||
| Bonnie Blair || Viisinkertainen olympiakultamitalisti || {{Yhdysvallat}} | | Bonnie Blair || Viisinkertainen olympiakultamitalisti || {{Yhdysvallat}} | ||
Rivi 136: | Rivi 325: | ||
| James Lovell || Apollo XIII:n komentaja || {{USA}}|| Eagle Scout troop 60 | | James Lovell || Apollo XIII:n komentaja || {{USA}}|| Eagle Scout troop 60 | ||
|} | |} | ||
Katso myös: | |||
* [[Luettelo ulkomaalaisista partiopersoonista]] | |||
==Katso myös== | ==Katso myös== | ||
* [http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Eagle_Scouts_%28Boy_Scouts_of_America%29 Englannin kielinen lista kuuluisista Eagle Scouteista] | * [http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Eagle_Scouts_%28Boy_Scouts_of_America%29 Englannin kielinen lista kuuluisista Eagle Scouteista] | ||
* [http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_notable_Scouts Englannin kielinen lista kuuluisista maailman partiolaisista] | * [http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_notable_Scouts Englannin kielinen lista kuuluisista maailman partiolaisista] | ||
* http://www.talouselama.fi/uutiset/article155866.ece | |||
[[Luokka:Luettelot]] | [[Luokka:Luettelot]] |
Nykyinen versio 2. lokakuuta 2017 kello 11.06
Suomalaiset
Katso myös:
- Tunnettuja suomalaisia, joilla on partiotausta
- PartioWikin henkilöt
- PartioWikittäjät
- Luettelo suomalaisista legendaarisista partiopersoonista
Ulkomaalaiset
Nimi | Ammatti/titteli | Maa | Lippukunta |
Jan Peter Balkenende | Pääministeri | Alankomaat | |
Beatrix of the Netherlands | Kuningatar | Alankomaat | |
Juliana of the Netherlands | Kuningatar | Alankomaat | |
Albert II | Kuningas | Belgia | |
Hergé | Tintti-sarjakuvahahmon luoja | Belgia | |
Leo Tindemans | Entinen pääministeri | Belgia | |
Caio Vianna Martins | Kansallissankari | Belgia | |
Juan Carlos I | Kuningas | Espanja | |
Sofía de Grecia | Kuningatar | Espanja | |
Alfonso XIII | Kuningas | Espanja | |
Niceto Alcalá Zamora | Entinen presidentti | Espanja | |
José María Aznar | Entinen pääministeri | Espanja | |
Ryutaro Hashimoto | Entinen pääministeri | Japani | |
Joe Clark | Entinen pääministeri | Kanada | |
John Diefenbaker | Entinen pääministeri | Kanada | |
Stephen Harper | Pääministeri | Kanada | |
Brian Mulroney | Entinen pääministeri | Kanada | |
Anne-Marie | Kuningatar | Kreikka | |
Tunku Abdul Rahman | Ensimmäinen pääministeri | Malesia | |
José Mendes Bota | Europarlamentaarikko | Portugali | |
Jacques Chirac | Entinen presidentti | Ranska | |
Carl XVI Gustaf | Kuningas | Ruotsi | |
Gustaf VI Adolf | Kuningas | Ruotsi | |
Folke Bernadotte | Diplomaatti | Ruotsi | |
Horst Köhler | Presidentti | Saksa | |
Goh Chok Tong | Entinen pääministeri | Singapore | |
Margrethe II of Denmark | Kuningatar | Tanska | |
Benedikte | Prinsessa | Tanska | |
Václav Havel | Tsekin ensimmäinen presidentti | Tšekki | |
Eduard Beneš | Tsekkoslovakin itsenäisyysliikkeen johtaja, entinen presidentti | Tšekkoslovakia | |
Toomas Hendrik Ilves | Presidentti | Viro | |
Ferenc Mádl | Entinen presidentti | Unkari | |
Pál Teleki | Entinen pääministeri, tiedemies | Unkari | |
Princess Anne | Prinsessa | Iso-Britannia | |
Queen Elizabeth II | Kuningatar | Iso-Britannia | |
Princess Margaret | Prinsessa | Iso-Britannia | |
J.K. Rowling | Kirjailija | Iso-Britannia | |
Michael Owen | Pitkän linjan jalkapalloilija | Iso-Britannia | |
Keith Richards | Kitaristi (The Rolling Stones) | Iso-Britannia | |
Tony Blair | Entinen pääministeri | Iso-Britannia | |
Bear Gryllis | TV-persoona | Iso-Britannia | Chief Scout 2009 - |
Bonnie Blair | Viisinkertainen olympiakultamitalisti | Yhdysvallat | |
Hillary Rodham Clinton | Senaattori, presidenttiehdokas | Yhdysvallat | |
Carol Moseley-Braun | Ensimmäinen tumma senaattori | Yhdysvallat | |
Sally Ride | Ensimmäinen naisastronautti | Yhdysvallat | |
Ted Bundy | Sarjamurhaaja | Yhdysvallat | |
George W. Bush | Presidentti | Yhdysvallat | |
Bill Gates | Microsoftin perustaja | Yhdysvallat | |
Michael Jordan | Koripalloilija | Yhdysvallat | |
John F. Kennedy | Entinen presidentti | Yhdysvallat | |
Ronald Reagan | Entinen presidentti | Yhdysvallat | |
Jim Morrison | Muusikko | Yhdysvallat | |
James Lovell | Apollo XIII:n komentaja | Yhdysvallat | Eagle Scout troop 60 |
Katso myös: