Ero sivun ”Kuuluisuudet jotka ovat olleet tai ovat partiossa” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
p (|}) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 3: | Rivi 3: | ||
| '''Nimi''' || '''Ammatti/titteli''' || '''Lippukunta''' | | '''Nimi''' || '''Ammatti/titteli''' || '''Lippukunta''' | ||
|- | |- | ||
| Pentti Arajärvi || Tasavallan presidentin puoliso || [[Helsingin Kotkat]] | | [[Esko Aho]] || Pääministeri || [[Vetelin Koskenkävijät]] | ||
|- | |||
| [[Marianne Alanen| Marianne "Kana" Alanen]] || Muusikko Kana, juontaja || ? | |||
|- | |||
| [[Pentti Arajärvi]] || Tasavallan presidentin puoliso || [[Helsingin Kotkat]] | |||
|- | |- | ||
| [[Hannu Auramo]] || Teollisuusneuvos || [[Toimen Pojat]] | | [[Hannu Auramo]] || Teollisuusneuvos || [[Toimen Pojat]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Sari Baldauf]] || Toimitusjohtaja, Nokia Networks || [[Orimattilan Savu]] | ||
|- | |||
| [[Henri Bucht]] || Varatoimitusjohtaja, Stockmann || [[Töölön Nuotioveikot]] | |||
|- | |||
| [[Jannica Fagerholm]] || Johtaja, Gyllenberg || [[Sjöscoutkåren Vikingaflickorna]] | |||
|- | |||
| [[Filip Hamro-Drotz]] ||Johtaja, Teollisuus ja Työnantajat || [[Sjöscoutkåren Seaboys]] | |||
|- | |||
| [[Jarmo Heiniö]] || Viestintäjohtaja, Pohjola || [[Helsingin Metsänkävijät]] | |||
|- | |||
| [[Harri Holkeri]] || Valtioneuvos || [[Toijalan Eräveikot]] | |||
|- | |||
| [[Kata Jouhki]] || Metsäneuvos || [[Toimen Tytöt]] | |||
|- | |||
| [[Matti Kavetvuo]] || Vuorineuvos || [[Kuikkavuoren Pojat]] | |||
|- | |||
| [[Pirjo Kekäläinen-Torvinen]] || Ekonomi, mba || [[Viestitytöt]] | |||
|- | |||
| [[Lauri Kivinen]] || Toimitusjohtaja, Yle || [[Vaasan Metsäveikot]] | |||
|- | |||
| [[Pentti Kivinen]] || Toimitusjohtaja, Suomen Messut || [[Vaasan Metsäveikot]] | |||
|- | |||
| [[Johannes Koroma]] || Johtaja, Teollisuus ja Työnantajat || [[Helsingin Sinihaukat]] | |||
|- | |- | ||
| | | [[Kari Kuuva]] || Lauluntekijä/muusikko || [[Hiipan Pojat]] | ||
|- | |- | ||
| | | [[Ingmar Lindberg]] || Varatoimitusjohtaja, Fiskars || [[Sjöscoutkåren Seaboys]] | ||
|- | |- | ||
| | | [[Arto Lyytinen]] || Johtaja, FIM || [[Karhu-Veikot]] | ||
|- | |- | ||
| [[Carl Gustaf Emil Mannerheim|Carl Mannerherheim]] || Presidentti || kunniapartiolainen | | [[Carl Gustaf Emil Mannerheim|Carl Mannerherheim]] || Presidentti || kunniapartiolainen | ||
|- | |||
| [[Veli-Matti Mattila]] || Toimitusjohtaja, Elisa || [[Parran Haltiat]] | |||
|- | |||
| [[Kari Neilimo]] || Pääjohtaja, SOK || [[Tampereen Kivekkäät]] | |||
|- | |||
| [[Yrjö Neuvo]] || Teknologiajohtaja, Nokia Mobile Phones || [[Vaasan Siniset Partiopojat]] | |||
|- | |- | ||
| Jone Nikula || TV-persoona || [[Tapiolan Eräpojat]] | | [[Jone Nikula]] || TV-persoona || [[Tapiolan Eräpojat]] | ||
|- | |||
| [[Lauri Nurkse]] || Elokuvaohjaaja ja -näyttelijä || [[Tavastit]] | |||
|- | |||
| [[Tero Ojanperä]] || Johtaja, Nokia || [[Vihannin Jängertäjät]] | |||
|- | |||
| [[Jorma Ollila]] || Nokian hallituksen pj || [[Vaasan Metsäveikot]] | |||
|- | |||
| [[Jukka Paarma]] || Arkkipiispa || [[Hiipan Pojat]] | |||
|- | |||
| [[Martti Paloheimo]] || Hallituksen pj, Paloheimo-Konserni || [[Hirviveikot]] | |||
|- | |||
| [[Timo Poranen]] || Toimitusjohtaja, Metsäteollisuus ry || [[Töölön Siniset]] | |||
|- | |||
| [[Kari Rahkamo]] || Ylipormestari || [[Suomalaisen Normaalilyseon Partiopojat]] | |||
|- | |||
| [[Seppo Sairanen]] || Hallituksen pj., FIM || [[Joensuun Metsänkävijät]] | |||
|- | |||
| [[Eeva-Riitta Siitonen]] || Ylipormestari || [[Ilkan Tytöt]] | |||
|- | |||
| [[Helvi Sipilä]] || YK:n apulaispääsihteeri || [[Lahden Tähtitytöt]] | |||
|- | |||
| [[Marianne Stenius]] || Rehtori, Svenska Handelshögskolan || [[KFUK-Scouter]] | |||
|- | |||
| [[Doris Stockmann]] || Johtaja, Akateemisen Kirjakauppa || [[Sjöscoutkåren Vikingaflickorna]] | |||
|- | |||
| [[Leena Suviranta]] || Varatoimitusjohtaja, Comptel || [[Oulunkylän Virkut]] | |||
|- | |||
| [[Christoffer Taxell]] || Ministeri || [[Scoutkåren Kamraterna]] | |||
|- | |||
| [[Aino Toikka]] || Henkilöstöjohtaja, SOK || [[Kymenrannan tytöt]] | |||
|- | |||
| [[Pauli Torkko]] || Varatoimitusjohtaja, Orion || [[Vähäkyrön Eräveikot]] | |||
|- | |- | ||
| | | [[Björn Wahlroos]] || Konsernijohtaja, Sampo || [[Scoutkåren Spanarna]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Stefan Wallin]] || Kulttuuriministeri || [[Vasa Gossarna]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Anssi Vanjoki|Anssi "Tuna" Vanjoki]] || Johtaja, Nokia Mobile Phones || [[Tapiolan Eräpojat]] | ||
|- | |- | ||
| | | [[Risto Virrankoski]] || Varatoimitusjohtaja, Outokumpu || [[Toho-Taivaltajat]] | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Rivi 141: | Rivi 205: | ||
* [http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Eagle_Scouts_%28Boy_Scouts_of_America%29 Englannin kielinen lista kuuluisista Eagle Scouteista] | * [http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Eagle_Scouts_%28Boy_Scouts_of_America%29 Englannin kielinen lista kuuluisista Eagle Scouteista] | ||
* [http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_notable_Scouts Englannin kielinen lista kuuluisista maailman partiolaisista] | * [http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_notable_Scouts Englannin kielinen lista kuuluisista maailman partiolaisista] | ||
* http://www.talouselama.fi/uutiset/article155866.ece | |||
{{tynkä}} | {{tynkä}} | ||
[[Luokka:Luettelot]] | [[Luokka:Luettelot]] |
Versio 26. elokuuta 2011 kello 10.47
Suomalaiset
Ulkomaalaiset
Nimi | Ammatti/titteli | Maa | Lippukunta |
Jan Peter Balkenende | Pääministeri | Alankomaat | |
Beatrix of the Netherlands | Kuningatar | Alankomaat | |
Juliana of the Netherlands | Kuningatar | Alankomaat | |
Albert II | Kuningas | Belgia | |
Hergé | Tintti-sarjakuvahahmon luoja | Belgia | |
Leo Tindemans | Entinen pääministeri | Belgia | |
Caio Vianna Martins | Kansallissankari | Belgia | |
Juan Carlos I | Kuningas | Espanja | |
Sofía de Grecia | Kuningatar | Espanja | |
Alfonso XIII | Kuningas | Espanja | |
Niceto Alcalá Zamora | Entinen presidentti | Espanja | |
José María Aznar | Entinen pääministeri | Espanja | |
Ryutaro Hashimoto | Entinen pääministeri | Japani | |
Joe Clark | Entinen pääministeri | Kanada | |
John Diefenbaker | Entinen pääministeri | Kanada | |
Stephen Harper | Pääministeri | Kanada | |
Brian Mulroney | Entinen pääministeri | Kanada | |
Anne-Marie | Kuningatar | Kreikka | |
Tunku Abdul Rahman | Ensimmäinen pääministeri | Malesia | |
José Mendes Bota | Europarlamentaarikko | Portugali | |
Jacques Chirac | Entinen presidentti | Ranska | |
Carl XVI Gustaf | Kuningas | Ruotsi | |
Gustaf VI Adolf | Kuningas | Ruotsi | |
Folke Bernadotte | Diplomaatti | Ruotsi | |
Horst Köhler | Presidentti | Saksa | |
Goh Chok Tong | Entinen pääministeri | Singapore | |
Margrethe II of Denmark | Kuningatar | Tanska | |
Benedikte | Prinsessa | Tanska | |
Václav Havel | Tsekin ensimmäinen presidentti | Tšekki | |
Eduard Beneš | Tsekkoslovakin itsenäisyysliikkeen johtaja, entinen presidentti | Tšekkoslovakia | |
Toomas Hendrik Ilves | Presidentti | Viro | |
Ferenc Mádl | Entinen presidentti | Unkari | |
Pál Teleki | Entinen pääministeri, tiedemies | Unkari | |
Princess Anne | Prinsessa | Iso-Britannia | |
Queen Elizabeth II | Kuningatar | Iso-Britannia | |
Princess Margaret | Prinsessa | Iso-Britannia | |
J.K. Rowling | Kirjailija | Iso-Britannia | |
Michael Owen | Pitkän linjan jalkapalloilija | Iso-Britannia | |
Keith Richards | Kitaristi (The Rolling Stones) | Iso-Britannia | |
Tony Blair | Entinen pääministeri | Iso-Britannia | |
Bonnie Blair | Viisinkertainen olympiakultamitalisti | Yhdysvallat | |
Hillary Rodham Clinton | Senaattori, presidenttiehdokas | Yhdysvallat | |
Carol Moseley-Braun | Ensimmäinen tumma senaattori | Yhdysvallat | |
Sally Ride | Ensimmäinen naisastronautti | Yhdysvallat | |
Ted Bundy | Sarjamurhaaja | Yhdysvallat | |
George W. Bush | Presidentti | Yhdysvallat | |
Bill Gates | Microsoftin perustaja | Yhdysvallat | |
Michael Jordan | Koripalloilija | Yhdysvallat | |
John F. Kennedy | Entinen presidentti | Yhdysvallat | |
Ronald Reagan | Entinen presidentti | Yhdysvallat | |
Jim Morrison | Muusikko | Yhdysvallat | |
James Lovell | Apollo XIII:n komentaja | Yhdysvallat | Eagle Scout troop 60 |
Katso myös
- Englannin kielinen lista kuuluisista Eagle Scouteista
- Englannin kielinen lista kuuluisista maailman partiolaisista
- http://www.talouselama.fi/uutiset/article155866.ece
Tämä artikkeli on tynkä. Voit auttaa PartioWikia laajentamalla artikkelia. Harkitse myös voisiko tämän mallineen vaihtaa johonkin kuvaavammista tynkämallineista.